این بیماران نباید در ماه رمضان روزه بگیرند

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

این بیماران نباید در ماه رمضان روزه بگیرند

این بیماران نباید در ماه رمضان روزه بگیرند 

بعضی از بیماری ها میباشند که با روزه گرفتن فرد باعث آسی رساندن به بدن میشوند به خصوص مریضی هایی که نیاز به دارو دارند. یک متخصص داخلی گفت: بعضی از بیماران به علت مصرف دارو برای درمان مریضی خود اگر روزه بگیرند با قرار گرفتن در شرایط روزه گرفتن و نخورندن غذا و مایعات از سحر تا افطار، وخامت مریضی خود را اکثر خواهند کرد، بنابراین تاکید می شود، بدون مشورت دکتر هیچ مریضی روزه نگیرد.

 

دکتر جواد بهجتی اردکانی افزود: بیمارانی که مشکل پیشرفته قلبی، کلیوی، ریوی، کبدی دارند، نباید روزه بگیرند، اما بیمارانی که مشکلات نمونه این دسته را دارند اما مریضی آن ها پیشرفته نیست، مثلا دارو مصرف نمی کنند و تنها از طریق رژیم خوراکی مریضی انها نظارت می شود مثل بیمارانی که کبد چرب دارند، مشکلی برای روزه گرفتن ندارند.

 

وی تاکید کرد: بیماران مبتلا به دیابت که انسولین مصرف میکنند به هیچ عنوان نمیتوانند و نباید روزه بگیرند. این بیماران به علت اینکه قند خون آن ها با روزه گرفتن و مصرف نکردن دارو دچار نوسان میشود روزه گرفتن برای آن ها خطرآفرین هست.

 

بهجتی اردکانی گفت: مبتلایان به دیابت که با رژیم خوراکی مریضی آن ها نظارت می شود، مشکل کلیوی ندارند، سابقه فشار خون ندارند، به راحتی میتوانند روزه‌های خود را بگیرند به شرط اینکه غذای کافی و مایعات کافی در وعده سحر و افطار مصرف کنند.

 

این متخصص غدد درون ریز و متابولیسم در مورد بیمارانی که از قرص گلی بن کلامید برای بازرسی قند خون خود بهره گیری می کنند توضیح داد: این بیماران اگر تمایل به روزه گرفتن داشته باشند باید مراقب باشند که در طول روزی که روزه گرفته اند دچار افت قند خون نشود و در صورت مراقبت مانعی برای روزه گرفتن آن ها نخواهد بود.

 

وی همین طور درخصوص بیماران دارای تیروئید کم کار و پرکار گفت: بیمارانی که تیروئید آن ها کم کار هست و داروی تیروکسین مصرف می کنند به این علت که باید قرص را را با آب، ناشتا بخورند و تا نیم ساعت بعد از قرص هم نباید غذا بخورند، اگر این موارد را رعایت کنند، مانعی برای روزه گرفتن ندارند و چنانچه شب هم با معده خالی قرص مصرف کنند ممنوعیتی برای روزه‌داری در مورد آن ها وجود ندارد.

 

 به گزارش پارس ناز این متخصص داخلی در مورد پرکاری تیروئید بازرسی شده و استیبل این مریضی نیز افزود: افراد مبتلا به پرکاری تیروئید چون خوردن قرص برای انها از لحاظ خالی و پر بودن معده تفاوتی ندارد، می توانند روزه بگیرند، اما مصرف قرص‌هایشان را نباید فراموش کنند.اما بیمارانی که پرکاری حاد تیروئیدی دارند وبیماری آن ها بازرسی و اثبات نشده هست به هیچ عنوان نباید روزه بگیرند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهر تهران اظهار کرد: افرادی که مریضی خاصی دارند و مجبور به مصرف کورتن نیز میباشند مثل بیماران کم کاری غده فوق کلیوی به این علت که ممکن هست نوسان فشار خون، داشته باشند، نیز باید از روزه گرفتن خودداری کنند.

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *