بهترین زمان برای از پوشک گرفتن نوزاد

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن نوزاد

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن نوزاد 

از پوشک گرفتن نوزاد کمی برای مادران دشوار به نظر می‌رسد و از اینکه کودک بدون پوشک خود را کثیف کند نگران میباشند. برای اینکه به راحتی و به درستی کودک را از پوشک بگیرید باید زمان و روشهای درست ان را بدانید تا در این راه دچار مشکل نشوید چرا که اگر به درستی در این دوران با کودک رفتار نکنید مطمئنا کار شما سخت تر می‌شود و نتیجه نخواهد داد.

 

طبق نظر پزشکان برای آنکه کودک توالت رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه وی را نظارت کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. به طور کلی از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا میکند و می‌توانند ادرارشان را بازرسی کنند.

 

برترین فصل برای ازپوشک گرفتن بچه فصل بهار و تابستان هست .کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید و چند ساعت در روز وی را باز بگذارید.برای شروع کودک پوشک باشد و موقع دستشویی کودک را باز کنید .وی را در این مدت در منزل حبس نکنید و بهتر هست مواقعی که بیرون از منزل هستید اکثر مراقب باشید و یادآوری کنید که در مواقع لازم به شما بگوید تا وی را به توالت ببرید.

 

اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰ دقیقه گذشت و او کاری نکرد وی را از توالت بیرون ببرید و بعد از چند دقیقه دوباره وی را به تولت بازگردانید.بعضی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می ترسند که برای حل این مشکل برترین راه این هست که به او توضیح دهید که اینکار بدن او برای دفع مواد زیان آور هست و برای سلامتی او مهم هست.

 

برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.

 

برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق های زبانی مانند گفتن “تو بزرگ شده ای” و تو “مایه افتخار هستی” در کنار تشویق های عملی! مثلا هر زمان که کودکتان ادرار یا مدفوعش را بازرسی کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از اینکه امتیازش به حد خوبی رسید برایش هدیه بخرید.

 

بعضی بچه های دو تا دو سال و نیمه هم می‌توانند خودشون پوشکشان را دربیاورند و دستشویی بروند اما بعضی از آنها نه. در هر سنی ۱ تا بالاتر ، کودک ، شاید چندان متوجه نباشه و مجبور باشیم مدام رسیدگی کنیم.مراقب باشید تا با سرزنش او کار را خراب نکنید .شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را بازرسی کند. در این صورت وی را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت رفتن را به او یادآور شوید.

 

در طول زمانی که قرار هست پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک های شورتی بهره گیری کنید تا هم مطمئن باشید همه ی جا را کثیف نمی‌کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.کودکان در ۳ سالگی تقریبا نظارت ادرار و مدفوع را می آموزند اما باز هم بازرسی این مساله طی شب کار آسانی نیست

 

و اکثر کودکان یا آن قدر هوشیار نیستند که خود را نظارت کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که وی را می خوابانید، مراقب بازرسی ادرارش باشید.

 

برترین فصل برای ازپوشک گرفتن بچه فصل بهار و تابستان هست.شما با دانستن این نکات میتوانید به راحتی کودکتان را از پوشک بگیرید فقط باید توجه کنید که :

 

صبر کنید و حوصله به خرج بدید.

 

چند هفته یا چند ماه صبر کنید و سپس دوباره تکرار کنید.

 

هر ده دقیقه یک‌بار ، دستشویی ببریدش و هر دفعه ، بهش تذکر بدهید که هر وقت دستشویی داشت به شما بگوید و با او با ملایمت و مهربانی رفتار کنید تا نتیجه منفی ندهد.بعضی کودکان ایستاده دستشویی می‌کنند و تدریجی به نشستن عادت میکنند.

 

زمانی که در مهمانی هستید مدام از او سوال کنید و به دستشویی بریدش.هربار به او غذا یا مایعات می‌دهید ، وی را دستشویی ببرید.از یک لفظ خاص برای دستشوییش مانند جیش یا اه « کارخرابی » و… یادش بدهید ، تا به شما بگوید ، هر لفظ مناسبی که کودک شما میتواند بفهمد و شما را خبر کند .

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *