توصیه های تغذیه ای مهم برای روزه داران در رمضان

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

توصیه های تغذیه ای مهم برای روزه داران در رمضان

پیشنهاد های تغذیه ای مهم برای روزه داران در رمضان 

با دقت به طولانی بودن روزها در ماه مبارک رمضان در سال های جدید باید به نکات تغذیه ای در این ماه برای عبادت بهتر نزد خداوند دقت کنیم. در ماه مبارک رمضان، رژیم خوراکی ما نباید به نسبت گذشته خیلی تغییر کند و در صورت امکان باید ساده باشد.
در ماه مبارک رمضان ، رژیم خوراکی ما نباید به نسبت گذشته خیلی تغییر کند و در صورت امکان باید ساده باشد .

 

رژیم خوراکی همین طور باید طوری تنظیم شود که بر روی وزن تأثیر زیادی نداشته باشد . گرچه اگر فرد دچار اضافه وزن می باشد ، ماه رمضان فرصت مناسبی هست تا وزن به حالت طبیعی برگردد .

 

پیشنهاد هایی برای افطار
اکثر انرژی بدن باید با خوردن سحری فراهم سازی شود. پس افطار را سبک بخورید تا شکم سنگین نشود.غذای افطار باید سبک و پرکالری بوده و سریع هضم شود. مانند: خرما ، شله زرد ، مقداری کمی شیر و چای کمرنگ. شما هم حتماً از غذا های کم حجم بهره گیری کنید تا به معده فشاری وارد نشود.

 

بهتر هست با چای شیرین و خرما روزه خود را باز کنید و حتی المقدور از نوشیدن آب چندان بپرهیزید؛ چون این کار باعث بی حالی، ضعف و درد معده خواهد شد و مشکلات گوارشی را تشدید میکند.غذای افطار باید سبک و پرکالری بوده و سریع هضم شود. مانند: خرما ، شله زرد ، مقداری کمی شیر و چای کمرنگ.

 

پیشنهاد هایی برای سحری
فراموش نکنید که پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعات انتهایی روز پیشگیری نمی کند، بلکه در ساعات ابتدایی بعد از سحر، فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارشی فرد وارد می کند که سبب بروز علائمی نظیر سوء تغذیه، درد و نفخ معده میشود.

 

در ماه رمضان سعی کنید شب ها زود بخوابید تا بتوانید سحر به موقع « تقریباً ۵/۱ ساعت گذشته از اذان صبح » بیدار شوید. با این روش از ورود مقدار زیادی غذا و مایعات به معده و تجمع انها پیشگیری می کنید و هضم غذا نیز راحت تر خواهد بود.

 

بیدار نشدن برای سحری کاملاً اشتباه هست و در طولانی مدت سبب ضعف و بی حالی روزه داران خواهد شد.مایعات پیشنهاد شده برای سحری باید به تدریج نوشیده شوند. یک لیوان آب میوه و یک لیوان شربت عسل یا قند اثر مفیدی خواهد داشت.رژیم خوراکی سحر بهتراست شامل مواد خوراکی متنوع باشد. این نکته برای نوجوانان اهمیت بیشتری دارد و باید از مواد خوراکی قندی، پروتئین دار و پر انرژی بهره گیری کنند.

 

پیشنهاد هایی دیگر برای روزه داران
 به گزارش پارس ناز اول ساعات بعد از سحری و سپس ساعات بعد از افطار به ترتیب برای مطالعه دانش آموزان و دانشجویان وقت مناسبی هست.ورزشکاران در ماه رمضان نسبت به افراد عادی نیاز بیشتری به پروتئین ، قند و ویتامین ها دارند. باید حدود ۳ ساعت بعد از افطار ورزش را شروع کرد تا غذای مصرف شده فرصت هضم پیدا کند. بین خوردن غذا و شروع ورزش باید فاصله ای باشد که جریان خون بتواند به راحتی به عضلات بدن برسد.

 

خرما ، سوپ، سبزیجات و شیر برای افطار ورزشکاران پیشنهاد می‌شود.در صورتی که فردی بعد از افطار قصد تمرین ورزش سنگین یا مسابقه ورزشی را دارد بهتر هست گذشته از شروع مسابقه، هنگام افطار از گوشت، زرده تخم مرغ و ماهی بهره گیری کند. مصرف مایعات فراوان از جمله آب میوه ها گذشته از ورزش هم مناسب هست.

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *