راه های افزایش روزی در نقل امام علی (ع)

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

راه های افزایش روزی در نقل امام علی (ع)

راه های افزایش روزی در نقل امام علی «ع» 

برترین روشهای افزایش رزق و روزی برای بندگان مسلمان را از کلام مولای متقیان امام علی «ع» در این مقاله حاضر نموده ایم. امام علی «ع» در حکمت ۱۳۷ نهج البلاغه به راه افزایش رزق و روزى میپردازد.

 

امام علی «ع» در حکمت ۱۳۷ نهج البلاغه به راه افزایش رزق و روزى می‌پردازد.

 

حکمت۱۳۷نهج البلاغه:
امام علی «علیه السلام» فرمودند: سْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَهِ
روزى را به وسیله صدقه فرود آورید.

 

شرح و تفسیر
امام علی «علیه السلام» در این کلام کوتاه حکمت آمیز اشاره به اسباب فزونى نعمت کرده مى فرماید: “روزى را به وسیله صدقه فرود آورید” «اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَهِ».

 

منظور از رزق و روزى تمام مواهب الهى هست که انسان در زندگى به آن نیاز دارد و معمولا بر مواهب مادى از قبیل مال و املاک گوناگون اطلاق مى شود, هرچند درمورد امور معنوى نیز به کار مى رود مثلا مى گوییم: “اللّهُمّ ارْزُقْنَا الاْیمانَ وَالْیَقینَ, خداوندا ایمان و یقین به ما روزى بفرما” ولى در کلام مورد بحث اشاره به مواهب مادى هست.

 

منظور از “صدقه” هر گونه موهبت مادى هست که بدون عوض و با انگیزه الهى در اختیار دیگرى قرار داده شود.

 

امام علی «علیه السلام» در این کلام نورانى ارتباط نزدیکى میان صدقات و فزونى رزق و روزى بیان فرموده هست. این معنا در روایات دیگر نیز با عبارات متفاوتى آمده هست از جمله در حکمت ۲۵۸ خواهد آمد که امام«علیه السلام» مى فرماید: “إذا أمْلَقْتُمْ فَتاجِرُوا اللهَ بِالصَّدَقَهِ, هر بار فقیر و نیازمند شدید با دادن صدقه با خداوند معامله کنید”.

 

در حدیث دیگرى از امام راستگو«علیه السلام» مى خوانیم که به یکى از فرزندانش فرمود: از آن مالى که نزد تو بود چقدر باقى باقیمانده؟ عرض کرد: فقط چهل دینار.

 

امام«علیه السلام»فرمود: برو و آن را به نیازمندان صدقه بده.

 

عرض کرد: چیزى غیر از آن در بساط نیست. فرمود: مى گویم آن را صدقه بده خدا به جاى آن به ما مى دهد. سپس فرمود: “أَما عَلِمْتَ أنَّ لِکُلِّ شَیْء مِفْتاحاً وَمِفْتاحُ الرِّزْقِ الصَّدَقَهُ, آیا نمى دانى هرچیز کلیدى دارد و کلید رزق صدقه هست؟” پس برو و آن را در راه خدا به نیازمندان بده. فرزند امام این کار را کرد.

 

ده روز نگذشته بود که از محلى چهار هزار دینار خدمت حضرت آوردند. امام«علیه السلام»فرمود: فرزندم! چهل دینار براى خدا دادى و خداوند چهار هزار دینار به ما داد.

 

نکته: اسباب و موانع رزق و روزى رزق و روزى اسباب و موانع مختلفى دارد. این اسباب و موانع بر دو گونه هست: بخشى جنبه مادى و ظاهرى دارد و بخشى جنبه معنوى. اسباب مادى رزق و روزى تلاش و کوشش و توجه در انتخاب کسب و کار و برخورد مفید با مردم و داشتن حساب و کتاب دقیق و مشابه آن هست.

 

موانع مادى آن نیز تنبلى, بدرفتارى با مردم و اقدام هاى بدون مشورت و بى مطالعه و مشابه آن هست. اما اسباب معنوى آن امور زیادى از جمله دادن صدقه و بخشش در راه خداست. قرآن کریم مى فرماید: “«یَمْحَقُ اللهُ الرِّبَا وَیُرْبِى الصَّدَقَاتِ», خداوند ربا را نابود مى کند, و صدقات را افزایش مى دهد” این آیه نیز اشاره به این معنا دارد

 

که صدقه باعث ازدیاد روزى مى شود. همچنین در احادیث اسلامى آمده هست که نماز شب, بیدار ماندن میان طلوع فجر و طلوع آفتاب و پرداختن به ذکر و نیایش تأثیر زیادى در فزونى روزى دارد. از جمله موانع معنوى روزى گناهان گوناگون هست, از این رو در بعضى از احادیث امیر مؤمنان آمده هست: “إذا أبْطَئَتِ الاْرْزاقُ عَلَیْکَ فَاسْتَغْفِرِ اللهَ یُوَسِّعْ عَلَیْکَ فیها, هنگامى که روزى براى تو سخت شد از گناهانت استغفار کن خداوند روزى تو را وسیع مى گرداند”.

 

روایت معروفى نیز در ذیل آیات ۱۰ به بعد سوره “نوح”: «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّاراً * یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِّدْرَاراً * وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَال وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَّکُمْ جَنَّات وَیَجْعَلْ لَّکُمْ أَنْهَاراً …» از امیر مؤمنان على«علیه السلام»نقل شده که گروهى نزد آن حضرت آمدند و از خشکسالى و کمبود فراورده هاى

 

کشاورزى و مثل آن شکایت داشتند. حضرت به همه ی آن ها حکم داد که از گناهان خود توبه کنند و به این آیات استناد فرمود. در مورد صله رحم از امام باقر«علیه السلام» نقل شده هست که مى فرماید: “صُلَهُ الاْرْحامِ تُزَکِّى الاْعْمالَ وَتُنْمِى الاْمْوالَ, صله رحم اعمال انسان را پاکیزه و اموال را فزونى مى دهد”. در برابر آن قطع رحم باعث تاریکى فضاى زندگى و کمبود روزى هست.

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *