روزه گرفتن بیماران مبتلا به اختلالات روانی

[ad_1]

ماه رمضان روزه‌داری برای بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی حاد روزه گرفتن بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی روزه داری در بیماران اختلال روانی بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی

آیا روزه داری در بیماران اختلال روانی و افرادی که مشکلات عصبی و روانی دارند، باعث تشدید بیماری آنها می شود؟ این افراد با گرفتن روزه، شاهد چه مشکلاتی خواهند بود؟ آیا روزه گرفتن به بهبودی بیماری آنها کمک می کند؟ در این مطلب به بررسی روزه داری در بیمارانی که به اختلالات روانی دچار هستند، می پردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

روزه داری در بیماران اختلال روانی

دکتر مصطفی نجفی، فوق تخصص روان پزشکی کودک و‌ ‌نوجوان، در مورد این که آیا بیماران اعصاب و روان هم می‌توانند روزه بگیرند، بسیار خوش‌بین است: “روزه‌ داری در بیماران مبتلا به اختلالات روانی خفیف علاوه بر جنبه‌های‌ ‌مذهبی،  به عنوان یک شیوه روان درمانی و تغییر رفتار‌ ‌محسوب‌شده و سلامت روانی آنها را تقویت می‌کند.”

ماه رمضان روزه‌داری برای بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی حاد روزه گرفتن بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی روزه داری در بیماران اختلال روانی بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی   ماه رمضان روزه‌داری برای بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی حاد روزه گرفتن بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی روزه داری در بیماران اختلال روانی بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی

با این حال، رعایت احتیاط از توصیه‌های موکد ایشان برای این بیماران است: “این بیماران باید علاوه بر تغذیه مناسب، برنامه‌‌ریزی خاصی برای مصرف داروهای خود در افطار و سحر نیز داشته‌‌باشند‌،‌ چرا که اگر در مرحله بهبود باشند، اما تغذیه‌ ‌مناسب نداشته‌باشند، از نظر مکانیسم‌های تطابق روانی ضعیف‌تر ‌عمل کرده و به خوبی نمی‌توانند با شرایط خاص این ماه و تغییرات به وجود آمده در برنامه روزانه‌شان، کنار بیایند. در نتیجه ممکن است با عود یا‌ ‌تشدید علائم بیماری مواجه شوند. به همین دلیل توصیه می‌‌‌شود این قبیل بیماران از روزه‌داری مستمر یک ماهه خودداری‌ ‌کنند”.

روزه‌داری برای بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی حاد

به گفته دکتر نجفی، روزه‌داری برای بیماران‌ ‌مبتلا به اختلالات روانی حاد، مضر است، بنابراین از لحاظ شرعی نیز‌ ‌منع دارد.


روزه گرفتن بیماران تالاسمی

با چه شرایطی بیماران تالاسمی نباید روزه بگیرند؟


منبع: تبیان زنجان

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *