سرگیجه گرفتن بعد از رفتن به شهر بازی

[ad_1]

منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه

سرگیجه انواع مختلفی دارد که قبل از درمان لازم است علت ابتلا به آنرا بدانید. قطعا برای شما هم پیش آمده است و یا برای اطرافیان تان اتفاق افتاده است که بعد از بازگشت از شهربازی و یا در حین بازی یا نگاه به وسایل بازی سرتان گیج برود و دچار سرگیجه شوید.  این اختلالی است که افراد زیادی از آن رنج می برند. برای درمان این اختلال با دکتر سلام همراه باشید.

 

سرگیجه چیست؟

سرگیجه اصطلاحی برای توصیف احساس غش یا سبکی سر تا احساس ضعف و ناپایدار بودن است. سرگیجه ای که سبب شود احساس کنید که شما یا محیط اطرافتان می چرخد یا در حال حرکت است را سرگیجه دورانی (Vertigo) گویند. سرگیجه یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد بزرگسال به پزشک است. اگرچه سرگیجه مکرر یا مداوم می تواند شما را از کار کردن باز دارد اما سرگیجه به ندرت نشان دهنده یک بیماری جدی و تهدید کننده حیات است. درمان سرگیجه به علت و علائم شما بستگی دارد اما معمولاً موثر است.

منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه

چرا در شهربازی و یا مکان هایی از این قبیل دچار سرگیجه می شویم؟

علل ابتلا به به سرگیجه و دلایل بروز آن متفاوتند و به طبع راه ها و روش های درمانی متفاوتی را شامل می شوند. گاهی ممکن است شما به علت نگاه کردن به وسایل بازی و یا وسایلی که در حال چرخش هستند دچار حالت سرگیجه شوید و گاهی دیگر ممکن است بروز سرگیجه به دلیل بازی با وسایلی همچون چرخ و فلک و از این قبیل وسایل باشد که هرکدام علتی متفاوت و روش درمانی خاص خود را دارند.

علل بروز سرگیجه بعد از زفتن به شهربازی

 گوش فقط برای شنیدن نیست!

عده ای بر این باورند که گوش تنها یک اندام شنیداری است و تنها وظیفه آن شنیدن است اما این تصوری کاملا اشتباه است. یکی از وظایف اصلی گوش کمک به اعصاب برای درک محیط پیرامون است که این عمل به وسیله گوش میانی و با استفاده از مایع درون گوش میانی و گیرنده هایی که به آن متصل هستند صورت می گیرد. این مایع به حرکت سر حساس است و تکان خوردن سر باعث حرکت مایع و در نتیجه تحریک پرز هایی می شود که با این مایع در ارتباط هستند. تحریک مایع درون گوش و آسیب رسیدن به گوش میانی می تواند از اصلی ترین علل بروز سرگیجه باشد.

منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه

این نوع سرگیجه (چرخشی) با تهوع و استفراغ همراه است و ممکن است، چند دقیقه تا چند روز طول بکشد و مدام تکرار شود.

آسیب به چشم

یک علت مهم در ایجاد سرگیجه در فرد از ناحیه چشم، احساس دوبینی است که سردرد نیز به همراه دارد. دکتر امین‌الله نیک اقبالی، متخصص چشم و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران دراین باره می‌گوید: شش ماهیچه چشم را حرکت می‌دهند و اگر یکی از این ماهیچه‌ها فلج شود، دو چشم به شکل هماهنگ با یکدیگر کار نمی‌کنند و هر کدام آهنگ خودشان را می‌زنند و ارتباط منطقی میان گوش، چشم و مغز دچار اشکال می‌شود.

با پیش آمدن این وضعیت فرد نمی‌داند به کدام سمت برود. ابتلاء به بیماری‌های ویروسی، آنفلوآنزا و حتی درگیر شدن با یک سرماخوردگی ساده نیز ممکن است دو بینی در بیمار ایجاد کند. اگر دچار دوبینی شدید یا کسی را دیدید که دچار این مشکل شده است، بدون توجه به دلیل آن، حتما به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید. دوبینی در واقع زنگ اخطار بدن در زمان خطر است.

کلید هایی طلایی برای درمان سرگیجه

منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه   منییر علل سرگیجه در شهربازی علل بروز سرگیجه سرگیجه و آسیب به گوش میانی سرگیجه درمان سرگیجه

– چشمان‌تان را نبندید و به نقطه ثابتی نگاه کنید. چون اگر سرگیجه شما مربوط به گوش داخلی‌تان باشد، زمانی‌که به نقطه ثابتی نگاه می‌کنید، تا حدودی تعادل‌تان را به دست می‌آورید.

– اگر احساس کردید همراه با سرگیجه، سردرد دارید یا اندام‌های‌تان بی‌حس است و بینایی‌تان با مشکل مواجه شده، حتما به بیمارستان مراجعه کنید تا توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید.

– اما اگر همراه با سرگیجه‌تان، شنوایی‌تان کم شده بود و گوش‌های‌تان وز وز می‌کرد، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

– برای پیشگیری از «بیماری مسافرت یا حرکت» بهتر است در صندلی جلو بنشینید. در غیر این صورت مستقیم و به جلو نگاه کنید و از داروهای آرامبخش استفاده کنید.
از استرس و هیجانات محیطی دوری کنید.

همچنین  اگر سرگیجه چرخشی دارید به احتمال زیاد تنها با انجام یک بار مانور حرکتی از شر این سرگیجه ها خلاص می شوید. ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران با انجام این مانور بهبود پیدا می کنند. مانور حرکتی Repositioning یک شیوه درمانی است که درواقع نوعی ورزش خاص محسوب می شود. مانور توسط پزشک در مطب انجام می شود. انجام این حرکات تنها دو تا سه دقیقه طول می کشد. با انجام این حرکات سلول هایی که در گوشتان جابه جاشده اند سر جای اولیه شان بازمی گردند. بعد از انجام این حرکات سر باید تا ۲۴ ساعت، بالاتر از شانه ها باشد و هنگام خواب هم از بالش بلند استفاده شود.

دلایل ابتلا به سرگیجه بسیار متفاوتند و علل مختلفی را در بر می گیرند. ابتلا به سرگیجه می تواند نشان از ابتلا به برخی بیماری های خطرناک باشد که در صورت عدم شناسایی و درمان به موقع عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت. از جمله سایر علل بروز سرگیجه می توان به ابتلا به منییر که می تواند سبب  کر شدن و ناشنوایی کامل شود اشاره کرد.

 


در این باره بیشتر بخوانید: علل اصلی سرگیجه کدامند؟ روش های درمان آن چیست؟


تدوین و گردآوری: حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام مجاز است

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *