سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران 

مردم تهران برای گشت و گزار معمولاً به مکان های دورتر سفر می کنند در حالی که برترین و بکرترین مناطق در اطراف شهرشان هست. برگ دنیا, روستایی زیبا نزدیک شهر تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات پایان هفته هست.

 

تنفس هوای پاک و دیدن آسمان آبی غنیمتی هست که شما می توانید طی مدت یک ساعت و در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری هر کجای اطراف استان تهران به آن برسید. آب و هوای برگ دنیا در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد هست.

 

گرچه درست هست که هوای روستا در پاییز سرد هست, اما دیدن این روستا را در پاییز به شما توصیه می‌کنیم. زیبا‌ترین مناظر ممکن را در پاییز برگ دنیا می‌بینید نه تابستان و بهار. درختان روستا در این فصل ترکیبی از رنگ‌های گرم نارنجی و زرد و قرمز و قهوه‌ای می‌شوند و ناخودآگاه گرما را مهمان وجودتان می‌کنند.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

اما رودخانه برگ دنیا, از ارتفاعات اطراف روستای برگ دنیا سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد. نمایی از روستای برگ دنیا روستای با چشم‌اندازهای جذاب ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع پیرامون حواشی رودخانه برگ دنیا

 

و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین روستاهای استان شهر تهران به تعداد می آید که در مسیر رودخانه اش ۲۰ آبشار هست این روستای خوشگل با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم‌نظیر به خصوص در بهار و تابستان هزاران توریست شهری را به سوی خود جلب می کند.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

روستای برگ دنیا از توابع لواسانات دارای آبشاری زیبا هست که با یک کوهپیمایی یک ساعته به آن خواهید رسید. بعد از رسیدن به لواسان به سمت افجه و سپس روستای برگ دنیا ادامه مسیر دهید تا آبشار برگ دنیا در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری برگ دنیا را ببینید.

 

این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار «سیاه چال‌ها» قرار گرفته و هم‌چنین مقصد طبیعت‌گردانی هست که به قصد پیاده روی و کوهپیمایی به این روستا عزیمت می کنند

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

بعد از گذشت تقریباً پنج دقیقه پیاده روی از داخل روستا از یک پل اتومبیل رو که در طرف راست قرار دارد عبور کرده , بعد از قرار گرفتن در مسیر باغ‌ها راه اصلی را ادامه داده و بعد از گذشتن ۱۰ دقیقه به دو راهی رسیده که سمت راست آن به رودخانه می رسد در صورت کم آب بودن

 

رودخانه از آن قبل و با حرکت در جهت خلاف جریان آب به سمت محل تلاقی رودخانه‌ها و بعد به سمت آبشار می‌رسید.اما راه سمت چپ کمی بالاتر از پای کوه قبل و به همان محل تلاقی رودخانه‌ها میرسد.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

روستاگردی

اگر می‌خواهید روستاگردی کنید می‌توانید در ادامه روستای برگ دنیا, به روستای نیکنام ده بروید و باز در ادامه به یک سه‌راهی خواهید رسید که سمت راست شما را به سد لتیان و جاجرود می‌رساند و سمت چپ به روستا‌های هنزک, رسنان, چهارباغ, لواسان بزرگ, کلان, علائین, ایرا, جورد, سنگ دروازه, آردینه, وسگاره, مندانک و در نهایت به شهرستان رودهن.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

بد نیست بدانید که در زمان‌های قدیم روستای برگ دنیا از چهار محله سردره, پادره, رودبار و شاهان تشکیل شده بوده ولی امروزه هویت پیشین خود را از دست داده که بدبختانه از نظر معماری هویت آن ها دگرگون شده ‌هست. فقط در محله سردره بقایای معماری «بنای یک مسجد» سالهای

 

میانی دوره پهلوی به جا باقیمانده‌ هست. برگ دنیا از جمله روستاهای قدیمی منطقه لواسانات هست. سفال‌های به دست آمده از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

طی چند دهه جدید بناهای قدیمی این روستا ویرانی و به جای آن ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده‌ هست. از بالای روستا و به دره ای که در شمال روستا ختم می‌شود هدایت می‌شوید. بعد از مدتی کوتاه به کنار نهر آبی می‌رسید که چشم‌اندازی جذاب

 

به همراه دورنمایی از ارتفاعات قلل سرسیاه غار‌ها را به نمایش می‌گذارد, گستره باغ‌ها و مزارع پیرامون و حواشی رودخانه برگ دنیا همگی باعث شده تا روستای کوهستانی برگ دنیا یکی از زیبا‌ترین و جذاب‌ترین روستا‌های استان شهر تهران به تعداد بیاید

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

قلعه دختر: در فاصله سه کیلومتری شمال روستای برگ دنیا و در بلندی ۲۷۲۰ متری نیز بقایای قلعه ای به جا باقیمانده هست که به قلعه دختر یا قلعه بند مشهور هست. این قلعه طی دهه‌های اخیر تخریب شده و مصالح آن در سایر بنا‌های روستا مورد بهره گیری قرار گرفته هست.

 

زندانخانه لار :همچنین در ارتفاعات شمال غربی این روستا غاری وجود دارد که به زندانخانه لار مشهور هست. ظاهرا در قبل این غار بعنوان حبس مورد بهره گیری قرار می‌گرفته هست.

 

غار خمیره : یا همان زندانخانه لار در منطقه لواسان و در سمت شمال غربی روستای برگ دنیا واقع شده هست. غار ابعادی در حدود دو متر در دو متر دارد و طول آن نیز حدود ۳۰ متر برآورد شده هست.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

مقبره امامزاده اسماعیل: در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای مشهور به تنگل‌منزل واقع شده ‌هست. بنای آغاز این امامزاده گنبد مخروط زیبایی داشت که امروزه به بنای جدیدالاحداثی تبدیل شده ‌هست. این امامزاده مورد احترام مردم روستای برگ دنیا و روستاهای مجاور هست.

سفر به برگ جهان منطقه بکر و زیبا در کنار تهران

چگونه برویم؟

فاصله شهر تهران تا برگ دنیا ۴۰کیلومتر هست اما برای رفتن به برگ دنیا از دو راه می‌توان بهره گیری کرد. یکی مسیر شهر تهران, لواسان, نارون, هنرک, افجه و سپس برگ دنیا و دیگری استان تهران, جاجرود, سد لتیان, نیکنامده و برگ دنیا. هردو این مسیر‌ها آسفالته هست. اگر قصد دارید از شهر تهران به سمت برگ دنیا بروید,

 

می‌توانید از مسیر بزرگراه شهید بابایی, جاده لشگرک, لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای برگ دنیا برسید.فراموش نکنید از دوراهی لواسان- فشم تا برگ دنیا حدود ۲۰ کیلومتر راه در پیش دارید.برای مسیر برگشت از برگ دنیا می‌توانید با ادامه راه به سمت جاده جاجرود رفته

 

و  به گزارش پارس ناز در این مسیر از طبیعت زیبای اطراف سد لتیان نیز لذت ببرید. از برگ دنیا تا سد لتیان هفت کیلومتر, از سد تا جاده جاجرود حدود هفت کیلومتر و از آنجا تا بزرگراه بابایی حدود ۱۵ کیلومتر راه در پیش خواهید داشت.

 

سوغات برگ دنیا

گندم, جو و بنشن زیاد‌ترین محصولات زراعی و گردو, سیب, زردآلو, ازگیل گیلاس, آلبالو و هلو, خرمالو, آلو, گلابی توت از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر, ماست, کره و فرآوری عسل نیز رواج دارد.

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *