ماجرای جالب میلیاردر شدن مایکل دل

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

ماجرای جالب میلیاردر شدن مایکل دل

ماجرای جالب میلیاردر شدن مایکل دل 

مایکل دل موسس شرکت کامپیوتری بزرگ دل،در دوران دانشگاه کار خود را شروع کرد و در خوابگاه دانشجویی ایده پیشرفت وی عملی شد.مایکل دل با تاسیس شرکت رایانه‌ای دل، نقشی در پیشرفت محاسبات شخصی در دهه‌‌ی هشتاد ایفا کرد که درحال‌حاضر تحت عنوان شرکت به ثبت‌رسیده‌ی دل مشغول به کار هست.

 

دل، سرمایه‌گذار، نویسنده، بشر‌دوست و یکی از ثروتمند‌ترین افراد جهان هست. ثروت خالص مایکل، ۲۲، ۴ میلیارد برآورد می‌شود. دیدگاه مایکل دل همواره این بود که با دقت به مسائل دقت کند و راه‌حلی برای مشکلات بیابد.

 

دوران کودکی و نوجوانی مایکل دل

مایکل دل از سنین کودکی پایبند اصول اخلاقی سختی بود. دل که فقط ۱۲ سال داشت، به کار نظافت در یک رستوران محلی مشغول شد تا بتواند برای تکمیل کلکسیون تمبرش، پول پس‌انداز کند. چند سال بعد، در تابستان به فروش اشتراک مجله در هوستون پست روی آورد. در این زمان بود که کسب و کاری طبق ایده‌ی خودش به راه انداخت.

 

فروش اشتراک مجله شامل برقراری تماس‌های تلفنی بود و دل به جای این‌که بدون فکر تلفن‌ها را جواب دهد، به تحلیل نتایج کارش پرداخت. متوجه شد کسانی که قصد زندگی در آن منطقه را دارند، تمایل بیشتری به خرید اشتراک مجله دارند. دل با دقت به یافته‌هایش، جزییات زندگی افرادی را در منطقه گردآوری کرد که منزل خریده یا ازدواج کرده بودند.

 

نتیجه‌ی این اقدام الهام گونه، درآمد شگفت‌انگیز ۱۸۰۰ دلاری دل برای این بچه‌ دبیرستانی‌ بود.مایکل دل، سود چشمگیری از پیشرفت‌های فناوری جدید به جیب زد و در سن پانزده سالگی رایانه‌ای با مارک اپل خرید، هدف‌اش جدا کردن قطعات آن و دیدن‌ی چگونگی عملکرد آن بود.

 

رایانه‌های دل

زمانی که دل، کسب و کار کوچکی برای توسعه و ارتقاء رایانه‌های شخصی به راه انداخت، هنوز دانش‌آموز بود. در نهایت، فروشنده‌ای حرفه‌ای شد، بنابراین قراردادهایی می‌بست که می‌دانست در آن ها برنده می‌شود، به این دلیل که هزینه‌های مستمر فروشگاه رایانه را نداشت.

 

در اوایل ۱۹۸۴، دل روی این ایده کار کرد که ساخت‌کننده‌ای که رایانه‌های شخصی را به طور مستقیم می‌فروشد بر روند خرده‌فروشی که بعنوان واسطه‌ انجام می‌دهند اولویت دارد. دل، شرکت رایانه‌های شخصی با مسئولیت محدود را به ثبت رساند که از منزل‌ای اداره می‌شد که فروشی به ارزش ۷۰۰۰ دلار از رایانه‌های شخصی و پیشرفته‌ترین نوع انها داشت.

 

دل در ماه مه همان سال مجبور به نقل مکان به جای بزرگتری شد و شرکت را با نام شرکت رایانه‌ای دل به ثبت رساند. دل، ۱۰ نفر را استخدام کرد و سرمایه‌ای که برای فراهم سازی وجوه کار جدید نیاز داشت، فقط ۱۰۰۰ دلار بود.مایکل دل در ۲۷ سالگی، جوان‌ترین مدیر‌عاملی بود که در لیست ۵۰۰ شرکت برتر مجله‌ی فوربس قرار گرفت. دل در ۱۹۹۶،

 

بخش فروش برخط کسب و کارش را راه‌اندازی کرد و طولی نکشید که به فروش اینترنتی ۱ میلیون دلار در هر روز رسید. در سال ۲۰۰۱، دل عنوان بزرگ ترین سازنده‌ی رایانه‌‌های شخصی روی کره‌ی زمین را از آن خود کرد.

 

بشردوستی مایکل دل

مایکل دل همواره به بخشش اعتقاد داشت. بنابراین، در ۱۹۹۹ موسسه‌ی خیریه‌ی مایکل را به همراه همسرش سوزان دل تاسیس کرد. موسسه‌ی خیریه وقف کمک به آموزش و پرورش در سطح شهر، بیمارستان کودکان، ثبات اقتصادی خانواده و اهداف سخاوتمندانه‌ی دیگر شد. تا پایان ۲۰۰۹، موسسه بیش از ۶۵۰ میلیون دلار به ایالات متحده امریکا و سراسر جهان به دلیل کار در جامعه و مسائل مربوط به کودکان هبه کرده بود.

 

«عده‌ای سعی دارند در این مورد که قرار هست بعد از مرگ‌مان چه بلایی سر پول‌هایمان بیاید، قضاوت کنند، چه تصورات بیهوده‌ای، بگذریم. اکنون که زنده‌ایم به آن فکر کنیم و از پس آن بر ‌آییم». مایکل دل

 

موسسه بیش از ۶۵ میلیون دلار به سازمان‌های پزشکی مرتبط با دانشگاه تگزاس هبه کرده هست: مرکز پزشکی اطفال دل، موسسه‌ی اطفال دل و مرکز بهبود زندگی سالم مایکل و سوزان دل. آن ها مسئول فراهم سازی وجوه ساختمان جدید علوم رایانه‌ای در دانشگاه آستین میباشند.

 

در سال‌های جدید، پیشرفت مایکل دل و شرکت‌اش بدون مانع نبوده هست. شرکت برای تعمیر دستگاه‌های معیوب، به حکم دادگاه جریمه‌ای به مبلغ۳۰۰ میلیون دلار پرداخت کرد که باعث شد دل، شهرتش به دلیل اول بودن در صنعت ساخت رایانه را از دست بدهد. مایکل دل کسی نبود که از این چالش سر‌افکنده بیرون بیاید، در ۲۰۰۷، با سمت مدیر‌عاملی به عرصه بازگشت. تصویر‌العمل‌ها دیدنی نبود ولی دل مقاومت کرد.

 

در تابستان ۲۰۱۰، مایکل دل با مجادله‌های بیشتری روبه‌رو شد، وقتی به تهمت تقلب در حسابداری، ۱۰۰ میلیون دلار پرداخت کرد. اتهامات بر این زمینه بود که شرکت رایانه‌های دل مبلغی بیش از درآمد حقیقی‌‌اش عنوان کرده هست که سرمایه‌گذاران را گمراه کرده هست.

 

دل با سماجتی خاص و ذهنیتی مثبت که هر کار‌آفرین میلیاردی باید داشته باشد، شرکت را دوباره خصوصی کرد. او برای خریداری تمام سهام‌های پرداخت‌نشده‌ی دل از یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی و مایکرو‌سافت بیل گیتس بهره گیری کرد. این خرید، یکی از بزرگ ترین خریداری سهام شرکت در دوران جدید و معامله‌ای به ارزش ۲۴ میلیارد دلار منجر شد.

 

این که مایکل دل چطور این مرحله‌ی جدید را برای شرکت‌اش خلق و نظارت کرده هست، الهام‌بخش هست. هرچند، برای ادامه‌ی اینکار هم چنان با چالش‌هایی مواجه هست.

 

«اشتیاق باید آتش برانگیزنده‌ی کارتان باشد». مایکل دل

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *