مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

“پایگاه اینترنتی روبات سورنا”:

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید 

کشور روسیه در بهره گیری از تسلیحات نظامی در جهان با کشور آمریکا رقابت سختی دارد، برترین سلاح های به کار رفته در جنگ ها همگی روسی میباشند. شاید بتوان ادعا کرد که در حال حاضر ارتباط ی ایالات متحده و روسیه در بدترین شکل ممکن خود قرار دارد، حتی بدتر از دوران جنگ سرد. در آن دوران هر دو کشور ابرقدرت چنان زرادخانه های خود را از انواع گوناگون سلاح های مخرب پر کرده بودند که برای چند بار نابود کردن جهان کافی بودند.

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

امروزه روسیه توانسته زرادخانه های هسته ای خود را با گستره ای از سلاح های جدید، پیشرفته و مخرب تکمیل کند که در صورت وقوع جنگی که یک طرف آن روسیه باشد عواقب سختی در انتظار کشور مقابل خواهد بود. در طول چند سال جدید ارتش این کشور پیشرفت های زیادی در اساس ساخت سلاح های جدید داشته که به شدت مقامات نظامی ایالات متحده را در نگرانی و حیرت فرو برده هست.

 

همه ی میدانیم که تاریخ روسیه با پیشرفت های تکنولوژیکی زیاد ای عجین شده و افسانه ای بودن تکنولوژی های موشکی و ماموریت های فضایی این کشور بر کسی پوشیده نیست. انها نخستین کشوری بودند که ماهواره در فضا مستقر کردند و نخستین انسان را نیز آنها به فضا فرستادند. همین طور روسیه مسئولیت پیشتیبانی و فراهم کردن شرایط برای فضاپیمای سایوز را بر عهده داشت که فضانوردان آمریکایی را به پایگاه بین المللی فضایی منتقل میکرد.

 

امروزه روسیه یکی از برترین و کارآمدترین سیستم های موشکی پیشرفته در جهان را دارد و میتوان ادعا کرد که موشک های روسی در حال حاضر حتی از موشک های آمریکایی نیز قوی تر و بهتر میباشند. اما نکته اینجاست که آنها تلاش هایشان را تنها به توسعه ی سیستم های موشکی خود معطوف نکرده اند

 

بلکه سیستم ها و سلاح های جدیدی را در چند سال جدید موزد آزمایش قرار داده اند که دوره ی جدیدی از تقابل بین این کشور و کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده را در پی داشته هست.در ادامه ی این مقاله قصد داریم شما را با ۱۵ مورد از پیشرفته ترین و مخوف ترین سلاح هایی که روس ها در زرادخانه های تسلیحاتی خود دارند آشنا کنیم.

 

۱۵- مسلسل تمام اتوماتیک تک تیرانداز RPK-16

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

یک مسلسل را با دقت یک تفنگ تک تیرانداز تصور کنید. این همان چیزی هست که ارتش روسیه با ساخت مسلسل بسیار دقیق RPK-16 به آن دست یافته بدون اینکه نیاز باشد طول لوله اسلحه بلند بوده یا میدان دید تک تیرانداز یک محدودیت محسوب شود. این خصوصیات مسلسل RPK-16 را به یک سلاح مخوف و مرگبار تبدیل کرده هست.

 

نکته ی دیدنی تر اینکه میتوان با کمی تغییرات واکنش عقب نشینی این سلاح را نیز کاهش داد که برای هدف قرار دادن اهداف خاص مناسب هست.تیراندازی با این سلاح چه در حالت تک تیر و چه در حالت رگبار از دقت بالایی برخوردار بوده و این موضوع بدین معنا خواهد بود که سرباز دارنده این سلاح می‌تواند

 

روی زمین دراز کشیده و به صورت رگباری اهداف خود را با همان دقت یک تک تیرانداز مورد هدف قرار دهد در حالیکه میزان عقب نشینی و به اصطلاح لگد اسلحه به کمترین حد خود رسیده هست. نکته ی دیگر اینکه این اسلحه ی بسیار دقیق از یک خشاب استوانه ای با ۹۶ فشنگ سود میبرد که قدرت آتش بی نظیر ای به آن می‌دهد.

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

این جدید ترین اسلحه ی انفرادی هست که توسط کمپانی اسلحه سازی کالاشینکف، سازنده ی تفنگ افسانه ای AK-47 ساخته می‌شود. اضافه بر RPK-16، ارتش روسیه دو اسلحه ی انفرادی تهاجمی دیگر به نام های AK-12 و AK15 نیز ساخت کرده که توان شلیک ۷۰۰ گلوله در دقیقه را دارند.

 

۱۴- روبات تهاجمی Uran-9

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

روسیه همین طور مثل ایالات متحده ودیگر کشورهای غربی در سالیان جدید تحقیقات گسترده ای را در اساس ی ساخت روبات های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها انجام داده هست. از تولیدات جدید روسیه در این اساس میتوان به روبات تهاجمی Uran-9 اشاره کرد که در واقع یک تانک بدون سرنشین با ویژگی بازرسی از راه دور هست.

 

اگر چه این تانک کوچک بوده و تنها کمی از قد یک انسان معمولی بلندتر هست اما تجهیزات بسیار پیشرفته ای دارد که از آن یک قاتل بی رحم ساخته هست

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

این تانک را می‌توان به سلاح های مختلفی مجهز کرد از قبیل موشک های ضد تانک، موشک های ضدهوایی، یک مسلسل قدرتمند و یک توپ ۳۰ میلیمتری. ماموریت این تانک این هست که از نیروی انسانی ارتش روسیه در حمله های زمینی پشتیبانی کند و بدون اینکه جان سربازان به خطر بیفتد خطر را شناسایی کرده و منهدم نماید.

 

حتی مشابه هایی از این تانک بدون سرنشین ساخته شده که بعنوان آمبولانس مورد بهره گیری قرار گرفته و سربازان مجروح را به پایگاه های نظامی منتقل کرده و حتی شرایط حیاتی انها را نیز بررسی می‌کند. این تانک هنوز در میدان نبرد آزمایش نشده اما به نظر میرسد که در آینده ای نزدیک به خدمت در ارتش روسیه فرا خوانده شود.

 

۱۳- موشک ضد ماهواره Nudol

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

تعداد زیادی از ارتباطات نظامی امروزی با کمک ماهواره های مستقر در فضا انجام میشوند پس کشورها با ساقط کردن ماهواره های نظامی کشور متخاصم میتوانند ارتباطات انها را فلج کنند و این همان چیزی هست که روسیه با ساخت این موشک ضد ماهواره به دنبال آن بوده هست.

 

این موشک میتواند اتمسفر را بشکافد و اهدافی که در حال چرخش در مدار زمین یا مدارهای دیگر میباشند را مورد اصابت قرار دهد. این موشک در سال ۲۰۱۶ با موفقیت آزمایش شده و آماده ی عملیات هست

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

بر اساس گفته های یکی از ژنرال های نیروی هوایی ایالات متحده به نام ژنرال دیوید جی باک:” روسیه وابستگی ارتش ایالات متحده به فضا را بعنوان یک نقطه شعف قابل بهره گیری درک کرده و آگاهانه در حال تقویت توانایی های ضد فضایی خود میباشند”. از لحاظ تئوریک از دست دادن ماهواره های نظامی

 

و ارتباطی مستقر در مدار زمین به معنای از بین رفتن توانایی های ارتباطی و سیستم موقعیت یاب جهانی «GPS» به طور کلی خواهد بود. چنین خسارتی ارتش ایالات متحده فلج کننده هست و یکی از مامورین رسمی سابق پنتاگون به نام مارک اشنایدر با تایید این موضوع گفته هست:” از دست دادن هدایت سیستم موقعیت یاب جهانی به علت حمله ی این موشک های ضد ماهواره بخش بسیار زیادی از دقت سیستم های دفاعی و تهاجمی ما را از بین می‌برد”.

 

۱۲- سیستم های اقدام متقابل الکترونیکی Khibiny

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

در آوریل سال ۲۰۱۴، یک ناوشکن یو اس اس دونالد کوک متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده در حال گشت زنی در آب های دریای سیاه و نزدیک به آب های کشور روسیه بود که یک جت جنگنده ی سوخوی ۲۴ نیروی هوایی روسیه به او نزدیک شد به نحوی که خدمه ی ناوشکن را در حیرت فرو برد.

 

دیدنی اینکه مقامات نظامی روسیه ادعا می‌کردند که این جنگنده به یک سیستم جنگ الکترونیکی به نام «Khibiny» مجهز بوده هست و با موفقیت توانسته تمامی سیستم های الکترونیکی ناوشکن آمریکایی را از کار بیندازد.

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

معلوم نیست که این اتفاق واقعا رخ داده یا این موضوع تنها یک جنگ تبلیغاتی از جانب روسیه هست اما سیستم موسوم به «Khibiny» وجود دارد. این سیستم روی کاغذ یک سیستم کاملاً دفاعی هست که جنگنده ی سوخوی ۲۴ را در داخل یک حباب الکترونیکی قرار داده که مانع از آن خواهد شد

 

که موشک های مهاجم روی آن قفل شوند. اما شایعاتی در این اساس وجود دارد که سیستم ضد الکترونیکی می‌تواند تهاجمی نیز باشد و تمامی سیستم های الکترونیکی هواپیماها ، کشتی ها و سیستم های موشک انداز را از کار بیندازد. اگر غرب نتواند سلاحی برای مقابله با این سیستم طراحی کند به طور قطع پشیمان خواهد شد.

 

۱۱- سلاح های لیزری

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

روسیه از دیرباز و از دوران شوروی سابق نیز به طور مخفیانه در اساس ی ساخت و توسعه ی سلاح های لیزری فعالیت می کرده هست. اما در دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و به ویژه در سال های جدید این تحقیقات با پنهانکاری و محرمانه بودن بیشتری نسبت به گذشته دنبال شده

 

و هیچ اطلاعاتی در مورد پیشرفت های لیزری این کشور و ساخت سلاح های لیزری مخابره نشده هست. اما شایعاتی وجود دارد که ادعا میکنند ارتش روسیه برنامه ی سری توسعه ی سلاح های لیزری دوران شوروی سابق را از نو راه اندازی کرده هست

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

در سال ۱۹۹۴ مقامات نظامی روسیه ادعا کردند که سیستمی لیزری را مورد آزمایش قرار داده اند که می‌تواند موشک های دشمن را در هوا رهگیری و منهدم کند. اما بعدها مشخص شد که علی رغم پیشرفت های خیره کننده ی این کشور در اساس ی ساخت سلاح های لیزری اما هنوز سیستم لیزری آنها چنین قابلیت خارق العاده ای ندارد

 

که بتواند موشک های دشمن را گذشته از اصابت به هدف منهدم کند. گذشته از آن ارتش روسیه بر روی سلاح های لیرزی با پایه ی کربن دی اکسید کار می‌کردند اما به اعتراف خود انها در این اساس پیشرفت چندانی نداشتند.سلاح های لیزری مشکلات فراوانی دارند از منبع تغذیه گرفته تا گرمای شدید و مسائل دیگر.

 

اما ارتش روسیه به شیوه های نامتعارف دیگری از سلاح های لیزری بهره گیری می‌کند. برای مثال یک سیستم لیزری به نام «Potok» توسط مهندسان ارتش روسیه طراحی شده که می‌تواند دشمن را کور کند.

 

۱۰- اژدر- موشک Shkval

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

روسیه در اساس ی تکنولوژی موشکی طلایه دار کشورهای جهان هست و انها نه تنها از دانش خود در این اساس برای تقویت موشک های رایج خود بهره گیری کرده اند بلکه اژدرهای دریایی خود را نیز به حد زیادی تقویت نموده اند. ایده ی ساخت چنین اژدری بسیار ساده هست: هنگامی که اژدر شلیک میشود

 

حبابی از هوا دور آن شکل گرفته و سپس از یک موتور راکت برای به پیش بردن اژدر با سرعت بالا بهره گیری میشود. چنین تکنولوزی دیدنی و ساده ای در ساخت اژدر- موشک Shkval مورد بهره گیری قرار گرفته هست. بر اساس گزارش ها در نسخه های تازه ی این اژدر سرعت آن تا ۳۰۰ گره دریایی نیز افزایش یافته که ۶ برابر سریع تر از یک اژدر معمولی خواهد بود

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

این تکنولوژی دقت اصابت اژدر را به شدت افزایش خواهد داد و کشیتی های دشمن دیگر فرصت کافی برای خارج شدن از مسیر سیر اژدر را نخواهند داشت. این اژدر به علت یک مقوله ی علمی به نام «اثر فراکاواک زایی» «supercavitation» به چنین سرعت و دقت خارق العاده ای دست یافته هست.

 

وقتی که حبابی از هوا در اطراف یک اژدر شلیک شده تشکیل شود دیگر آب نمی‌تواند هیچ سایش و اصطکاکی با سطح اژدر داشته باشد. در نتیجه اصطکاک به شدت کاهش یافته و سرعت افزایش خواهد یافت. این حباب هوا با بهره گیری از یک سرلوله که در نوک اژدر تعبیه شده ساخت می‌شود که با خارج کردن گاز باعث تشکیل حباب های هوا خواهد شد. موتور این اژدر نیز گاز ساخت خواهد کرد که در ساخت حباب نیز موثر خواهد بود.

 

۹- تفنگ دومنظوره آبی-خاکی ADS

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

وقتی که پای سلاح های زیردریایی به میان بیاید روس ها بسیار خلاق میشوند و این خلاقیت از موشک ها و اژدرها فراتر رفته و به سلاح های انفرادی رسیده هست. تفنگ دو منظوره آبی-خاکی ADS یکی از برترین مشابه های این خلاقیت بوده و یکی از معدود سلاح هایی به شمار می‌آید که هم در زیر آب و هم خارج از آب با قدرت تمام می‌تواند

 

مورد بهره گیری قرار بگیرد. این اسلحه به طور خاص برای نیروهای وِیژه این کشور با نام مستعار «مردان قورباغه ای» «frogmen» طراحی شده که از اعماق دریا به دشمن خود حمله میکنند.

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

یکی از نوادگان این سلاح خارق العاده تفنگ تهاجمی زیرآبی APS بود که اگر چه در زیر آب کارآیی خوبی داشت اما در خارج از آب بسیار موثر نبود. از این رو مردان قورباغه ای روس سلاحی میخواستند که هم در خشکی و هم در زیر آب توانایی بالایی داشته باشد بدین ترتیب تفنگ ASM-DT ساخته شد.

 

تفنگ ASM-DT خشابی دارد که حاوی دو نوع فشنگ بوده، یکی فشنگ هایی که با ساخت حباب توانایی شلیک و اصابت به هدف در زیر آب را دارند و دیگری فشنگ های معمولی که در بیرون از آب مورد بهره گیری قرار می‌گیرند.

 

بعدها و در سال ۲۰۱۳ تفنگ آبی- خاکی ADS جایگزین این سلاح شده که از هر لحاظ از سلاح قبلی پیشرفته تر و کارآمدتر بود. دیدنی اینکه هیچ کشور دیگری تاکنون چنین سلاحی نساخته یا دستکم پیشرفت های خود را در این اساس عیان نکرده هست.

 

۸- توپ های الکترومغناطیس

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

توپ های ریلی در حال حاضر دقت بسیاری را در اساس ی دانش تسلیحات نظامی به خود اختصاص داده اند و روسیه در این اساس نیز همگام با کشورهای غربی پیش می‌رود. ایالات امریکا خیلی وقت هست که مشابه های خود در این بخش را با موفقیت آزمایش کرده و پیشاپیش تعدادی از این توپ های ریلی را روی ناوشکن های

 

خود از اواسط دهه ی ۲۰۰۰ نصب کرده هست. با این وجود روسیه نیز در این مقوله خیلی عقب نمانده و در سال های جدید توپ های ریلی خود را با موفقیت آزمایش کرده و توانسته اند سرعت گلوله های این توپ ها را به ۱۱ کیلومتر در ثانیه افزایش دهند

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

 به گزارش پارس ناز از این رو رقابت سختی بین روسیه و ایالات متحده و تا حدودی چین در اساس ی ساخت توپ های ریلی در مقیاس وسیع وجود دارد. توپ های ریلی با بهره گیری از انرژی الکترومغناطیسی برای پرتاب کردن گلوله های فلزی با سرعت های بالا مورد بهره گیری قرار میگیرند. در واقع این گلوله های فلزی به سمت دشمن پرتاب شده

 

و پس از رسیدن به سرعت بالا آتش میگیرند. برتری این نوع سلاح بسیار ساده هست بدین معنا که به علت سرعت بالا دیگر نیازی به بهره گیری از مواد منفجره و سوخت اضافی برای به پیش راندن گلوله وجود ندارد و هر چیزی را در مسیر خود نابود خواهد کرد. اضافه بر این توپ های ریلی برد بسیار بالایی داشته و برد مشابه های نخست ی آنها تا ۴۰ کیلومتر نیز می‌رسد

مرگبارترین تسلیحات نظامی روسیه را بشناسید

گرچه این سیستم نقاط ضعف بزرگی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به نیاز آن به یک سیستم تغذیه بسیار بزرگ اشاره کرد که تمامی نیروی یک کشتی را در زمان پرتاب به خود اختصاص خواهد داد. اما در کل یکی از سیستم های نظامی جدیدی هست که کشورهای پیشرفته نظامی روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند.

 

 

[ad_2]

لینک مطلبپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *